Saç Tedavileri & Saç Ekimi

Uygulamalarımızda dünyadaki en son güncel tedavi yöntemleri takip edilmekte, en uygun ürünler o an ki saç durumunuza göre tercih edilerek tedaviniz planlanmaktadır.

KADIN TİPİ SAÇ DÖKÜLMESİ 

Saç köklerinin incelmesi, cansız ve mat bir görünüm alması, saçın giderek seyrekleşerek dökülmesi her üç kadından birinin hayatında karşısına çıkan önemli bir problemdir. Yapılan araştırmalara göre erkek tipi saç dökülmesinin kadınlarda erkeklere oranla psikolojik etkisi daha ağır ve şiddetlidir. Erkekler saç dökülmesini kabul eder fakat kadınlar için aynı durum geçerli değildir.

Başlıca nedenleri; 

•  Hormon dengesizlikleri(doğum kontrol haplarının sık kullanımı), 

•  Tiroid hastalığı (tiroid bezinin çok fazla ya da gereğinden az çalışması), çinko ve demir eksikliği

•  Dengesiz beslenme ve stres ( bilinçsizce yapılan diyetler, yeteri kadar protein alınmaması) 

•  Saç bakımında yapılan yanlışlıklar ( saç boyaları, jöleler, kimyasalların kullanımı, ıslak saça fön çekilmesi, her gün fön çekilmesi, saçın çok sık yıkanması, saç kremi, şekillendiricilerin kullanılması ve saçın havalandırılmaması) 

•  Gebelik sonrası hormonal değişiklikler, olarak sıralayabiliriz.

Tedavide;

•  Saç mezoterapisi, 

•  Diyetlerin ayarlanması, 

•  Vitamin eksikliklerinin düzenlenmesi, 

•  Hormonların düzenlenmesi, 

•  Saç bakımının doğru yapılması, saçın doğru su ile yıkanmasıdır.

ERKEK TİPİ SAÇ DÖKÜLMESİ 

Saç, erkeklerin en önemli aksesuarıdır. Erkeklerde günlük 50 ile 80 tel arası saç dökülmesi normal olarak saptanmıştır. 80 teli geçen saç dökülmelerinde, mevcut olan saçlarınız hızla kaybedilir ve bundan sonraki aşaması androgenetik kellik diye adlandırılan saçsızlık meydana gelir.

Tüm kafayı kaplayabileceği gibi, büyük sıklıkla şakaklar ve ense bölgesini tutmaz. Bir hastalık olarak kabul edilmez, onun yerine erkeklerin karakteristik yapısı olarak kabul edilir. Ergenlik dönemi sonrası erkeklerin yaklaşık yarısı androgenetik alopesi ile karşılaşabilir.

Saçsızlığın tek çözümü saç nakli (Saç Ekimi) yaptırmaktır. Erkeklerde çeşitli sebeplerden dolayı saç dökülmesi görülmektedir.

Başlıca nedenleri; 

• Stres 

• Anemi 

• Yanlış kozmetik kullanımı   

• Genetik kaynaklı

• İlaç kullanımı (Kanser ilaçları, fazla A vitamini vb.)  

• Demir, çinko, protein eksikliği 

• Hormonal bozukluklar     

• Tiroid hastalığı 

• Ateşli hastalıklar

Erkeklerde en sık görülen ve kelliğe yol açan saç dökülmesi ise ’’dehidrotestesteron’’ da denilen erkeklik hormonunun genetik olarak kafa derisindeki saç foliküllerini etkilemesinden kaynaklanan ‘’’Androgenetik alopesi’’ dir.

SAÇ DÖKÜLMESİNE KARŞI İLAÇ KULLANIMI  

Saç dökülmesinin 3 ana sebebi vardır. Genetik, stres, hormonal nedenlerdir. Saç, bu sebeplerden dolayı döküldüğü için saç dökülmesini ömürlük durduran ilaç yoktur. Saç dökülmesinde kullanılan ilaçlar dökülen saçın sadece dökülme evresini geciktirir, kesinlikle durdurmaz.                                     

SAÇ DÖKÜLMESİNDE MEZOTERAPİ 

Saç mezoterapisi saçın daha sağlıklı ve güçlü olmak için ihtiyaç duyduğu besleyici vitaminler, mineraller, bölgesel kan dolaşımını arttıracak ilaçlar gibi maddelerden oluşan bir kokteylin direkt olarak saç köküne enjekte edilmesiyle hedefe yönelen bir uygulamadır. 

Bu uygulama mevcut saç köklerini kuvvetlendirirken,  incelmiş tüy biçimindeki saçlarında eski kuvvetli yapısına dönmesini sağlar. Saç mezoterapisi mevsimsel, strese bağlı, gebelik sonrası saç dökülmesi yaşayanlar ile saçlarının mat ve cansız olduğunu düşünenler için uygun bir tedavidir.

Saç mezoterapisi 6-8 seans uygulanabilir . Saç mezoterapisi belirgin etkisini 4.seanstan sonra gösterir. Tedavi;  Saç dökülmesini uzun soluklu önlemekte, saçlı deride bulunan zayıflamış tüylerin saça dönüşmesini sağlamaktadır.

SAÇ DÖKÜLMESİNDE PRP

PRP tedavisi (Platelet  Rich Plasma ) kendi kanınızın işlemden geçirilerek trombositlerin ayrılması sonucu elde edilen Trombositten zengin plazmanın saçlı deriye enjekte edilmesi işlemidir. Aslında trombositler bir yaralanma anında hızla o bölgeye giderek ve kümelenerek önce kanamayı durdurur sonra da tamir edici hücreleri çağırırlar.       

SAÇ DÖKÜLMESİNDE REGENERA ACTIVA

Tek seansta saç tedavisi!

Rigenera Otolog mikrogreft (aynı hastadan alınan) kullanılan rejeneratif işlemlerin klinik uygulaması için özel olarak geliştirilmiş ve üretilmiş bir sistemdir.

Tek seansta, hasta otolog mikrogreftlerin hem donörü hem de alıcısıdır. Böylece donör alandan elde edilen büyüme faktörleri ve progenitör hücrelerin rejeneratif aktivitesi alıcı alana katkıda bulunur.

Bu teknik, katı dokularda yüksek yoğunlukta hücrelerin bulunduğunu ortaya koyan klinik çalışmalara dayanmaktadır. Ölçümlenmiş mekanik süreç ve filtre ile hücreler ve diğer prekursör faktörler konsantre edilir. Rigenera Cihazı ve Rigenera Kiti doku yenilenmesinde kullanılabilen hücresel süspansiyon elde etmeye olanak sağlar.

Regenera Activa'nın Dökülen Saçlar Üzerindeki Etkileri 

Regenera Activa’nın çalışma prensibi zayıflayan saç kökünün yenilmesi ve daha sağlıklı olması için ihtiyacı olan kök hücreleri ve destek doku hücrelerini kişinin kendi saç kökü ve deri dokusundan elde ederek saç kökü hücresinin güçIenmesini ve kendini yenllemesine kuvvetli bir destek vermektir.  

Regenera Activa Nasıl Uygulanır? 

Kadında ve erkekte saç dökülmesi genelde saçlı derinin üst bölgelerinde yani alın veya tepe bölgelerinde görülmektedir. Ancak ense ve kulak arkası bölgedeki saç kökleri hemen her zaman dirençli ve sağlıklı kalmak icin genetik olarak kodlanmışlardır. Regenera Activa sistemi bu sağlıklı ve güçlü saç köklerinden özel bir hücre süspansiyonu hazırlayarak problemli saçlı deri bölgelerine, bu süspansiyonun uygulanması ve buradaki hasta ve cansız saç köklerine destek olması prensibine dayanmaktadır. Kulak arkası bölgesindeki saçlardan 3-4 adet saç kökü küçük bir lokal anestezi uygulanarak alınır, alınan bu saç kökleri Regenera Activa sisteminde özel bir süper hücre süspansiyonuna dönüştürülerek tamamen kendi dokunuzdan özel bir saç dökülme tedavisi hazırlanır. Tedavi genelde tek seanstır 2. bir seansa belki bir kaç yıl sonra ihtiyaç duyulabilir.

Regenera Activa Herkese Uygulanabilir mi?

 Genelde saç dökülme nedeni bir enfeksiyona bağlı değilse ki bu çok nadir görülen bir durumdur, kadın erkek herkese uygulanabilir hatta çok sık kozmetik uygulama, boya ya da kuaför işlemlerine maruz kalan saçlara sadece destek amacıyla da uygulanabilir. Çünkü bu uygulamalar özellikle saç kökünün dolaşımını bozarak cansızlaşmasına, parlaklığını kaybetmesine yol açar. 

SAÇ EKİMİ

SAÇ EKİMİNİN GÜNÜMÜZDEKİ EN GELİŞMİŞ YÖNTEMİ FOLİKÜLER ÜNİTE EKSTRASYONU, KISACA FUE (FOLLICULAR UNIT EXTRACTION)’DIR. 

Kliniğimizde görülen saç ekimi hastaları önce doğru tedavi planlaması ile değerlendirilir. Ekim öncesi bazı hastalarda  mevcut saçlarının korunması, ince tüylerin kalınlaşması ve kuvvetlendirilmesine, mat,cansız görünümlü saçların tedavi edilmesine ihtiyaç duyulabilir. Pek çok hasta ise saç ekimine direkt alınabilir. Hastalar Uzman Doktor kontrolünde ve 10 yılı aşan deneyimli bir ekiple tıbbi değerlendirmeler yapıldıktan sonra saç ekimine alınırlar. Burada maksimum greft mantığı ile ense bölgesinden alınabilecek saç kökleri gerekli boş alanlara ekilir.

Hastanın güvenliği, hijyeni, ekimin kalitesi, hasta memnuniyeti mutlaka göz önünde tutularak ekim işlemi gerçekleştirilir. Bütün bu işlemler hastane ortamında yapılmaktadır. 

TOP