İp Askı ve Örümcek Ağı Uygulamaları

Ameliyatsız yüz germe (Thread Lift - V lift) 

Yaş ilerledikçe gevşeyen cilt katmanları yer çekimine ve yaşlanma etkilerine karşı koyamamaya başlar. Kollajen azalması, elastikiyet kaybı ve zayıflayan bağ dokusu nedeniyle yüz aşağı doğru sarkar. İp askı ile yüz germe yöntemi,yüz ameliyatından çekinenler için önemli bir alternatif olarak kabul edilmektedir. İşlemde özel olarak üretilen çentikli, kılçıklı ipler cilt altına yerleştirilerek, sarkan yüz ovalinin yukarı doğru toparlanması sağlanır. İp ile askılama, yüz bölgesi, çene hattı, boyun sarkmalarında, yanak ve gıdı sarkmalarında ve kaş kaldırmada etkilidir.

İple yüz germe nasıl yapılır? 

İpler ameliyatlarda kullanılan, tamamen eriyebilen (polidioksanon-PDO) maddelerden üretilebildiği gibi PLLA/PCL (polylactic asit /policaprolactone) materyallerinden de oluşabilir. PDO kolajen sentezini arttıracak ve tüm iplerde olduğu gibi yabancı cisim reaksiyonu ile cildin tamir mekanizmalarını tetikleyecektir. PLLA kolajen oluşumunu artırır, kırışıklık ve cilt çöküntülerini düzeltmede etkilidir. PCL biyodegredasyonu yavaşlatır ve neokollajenazı tetikler. İpler, üzerindeki çentiklerin etkisi ile dokuları yukarı doğru kaldırır. Farklı açılarla birden fazla ipin yerleştirilmesi gerekebilir. Uygulama lokal anestezi altında ve genellikle 30 dakika gibi bir sürede tamamlanır.
İplerin etki süreleri seçilen ipe göre 1,5-2 yıl ile 3 yıl arasında değişkenlik gösterebilir. 
İple yüz askılama için ideal yaş 35-60 yaş aralığıdır.

Nasıl etki eder? 

Uygulanan bölgede kan dolaşımını artırarak, cildin tamir mekanizmalarını ve kollajen üretimini tetiklerler. Bu sayede cilt gerilmenin etkisi ile lift edilirken uygulamadan sonra günden güne daha genç, doğal bir görünüm kazanılır. Artan kolajen üretimi ile kırışıklıklar azalır, ciltte sıkılaşma artar ve sarkan yerler toparlanır.Tam etkisi 2-3 ayda görülür. Lift etkisi azalsa da ağ oluşturma özelliği ile cilt kalitesini artırma etkisi uzun sürer ve kişi işlemden önceki halinden daha gergin bir görünüme sahip olur. 

İple yüz askılama sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

İple yüz germe, uygun koşullarda ve doğru uygulandığı sürece herhangi ciddi bir yan etkisi yoktur. Uygulama yapılan alanda şişlik, morluk, hassasiyet, ödem, ipin giriş yerinde gamzeler oluşabilir. Tüm bu etkiler 1-2 hafta içinde geriler ve işlem sonunda ciltte iz kalmaz. İşlemden sonra hasta günlük hayatına geri dönebilir ve 24 saat sonra makyaj yapabilir. 3-5 gece iple yüz askılama işlemi sonrası yüksek pozisyonda yastıklar üzerinde uyuma, 5-7 gün yüzü sürtünmeden nazik yıkama, 2 hafta süre ile diş ile ilgili uygulamalardan, ağzı çok açmaktan, yüzüstü yatmaktan ve yüz kaslarını aşırı hareket ettiren durumlardan kaçınması önerilir. Yine 2 hafta güneş ışığına direkt maruz kalmaması ve spor yapmaması istenir.

Örümcek Ağı ve Mezospider

Örümcek ağı, güvenli ve çabuk sonuçlar veren, özellikle sarkan yanak ve çene görüntüsünde oldukça etkili bir yöntemdir. Bu işlemde elastikiyeti kaybolmuş bölgeleri eski pozisyonuna getirebilmek için alerji yapmayan PDO ameliyat iplikleri kullanılır. Cildin altına minimal düzeyde girilen bu işlemde sonuçlar yaklaşık 1,5-2 yıl kadar devam eder. Aynı zamanda hastanın işlem sonrasında günlük aktivitelerine dönmesi çok daha kısa sürebilmektedir
Örümcek ağı iple yüz germe tekniği, 30 dakikalık uygulama ve kısa bir iyileşme süresine sahiptir.
Bu işlem, çok yoğun sarkma ve oturmuş derin çizgilere sahip olmayan kişiler için idealdir.
Örümcek ağı iple yüz germe işlemi genellikle 35 ila 60 yaş arası, daha genç ve dinamik görünmek isteyen ama yüzünde çok ciddi elastikiyet kaybı olmayanlara uygundur.
Sarkan yanak ve çene görüntüsüyle birlikte kaş kaldırma, gözaltı çizgileri, alın ve boyun kırışıklıklarında, jawline ve dudakta smoker line tedavisi için kullanılabilir.

ÖRÜMCEK AĞI NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

PDO iplerin tünel tekniği ile derinin en üst yüzeyinin hemen altına girilip yerleştirilmesi şeklinde gerçekleşir. İşlemi yapar yapmaz %10 etki görülürken, 1.ayda %50 ve 3. ayda ise %100 etki ortaya çıkar.

MEZOSPIDER UYGULAMASI NEDİR?

Örümcek ağının daha uzun etkili olabilmesi için, ipleri dokuya bırakıp kanülleri çekmeden önce kanüllerin içinden yoğun etkili mezoterapi ürünleri de vererek double etki (hem ip hem de cilt altını yapılandırıp onaracak ürünleri vererek) yaratılması işlemidir. Örümcek ağı etkinliğini ve süresini artırır.

 

 

TOP